Czy wiesz, jakie funkcje pełni olej silnikowy w Twoim pojeździe? Wyjaśniamy, do czego on służy, dlaczego warto go regularnie wymieniać i dlaczego zawsze należy stosować odpowiedni olej silnikowy do swojego pojazdu.

Smarowanie

Olej silnikowy smaruje mechaniczne elementy silnika. W rezultacie zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi elementami (zapobiegając kontaktowi metalu z metalem) a tym samym zużycie i prawdopodobieństwo uszkodzenie silnika.

Chłodzenie

Olej silnikowy pomaga chłodzić elementy silnika. Zapewnia odprowadzenie ciepła w silniku, dzięki czemu nie ulega on przegrzaniu.

Czyszczenie

Olej silnikowy czyści silnik. Pozostałości po spalaniu, ścier metaliczny i osady są wchłaniane przez olej i transportowane do filtra oleju.

Uszczelnienie

Olej silnikowy pomaga uszczelnić pierścienie tłokowe w komorze spalania, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się zanieczyszczeń do obiegu oleju.

Ochrona przed korozją

Olej silnikowy tworzy warstwę ochronną na powierzchniach metalowych. Zapobiega to narażeniu na działanie powietrza i kondensacji oraz chroni silnik przed niektórymi agresywnymi produktami spalania.

Dlaczego należy wymieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy przez spełnianie wymienionych funkcji zużywa się i zanieczyszcza z czasem. Na przykład z powodu spalania w silniku, rozcieńczania paliwem lub kondensacją, naturalnego starzenia się oleju i ścierania mechanicznego.

Tylko regularna wymiana oleju, czyli wymiana starego, zużytego oleju na nowy, zapewnia niezawodną pracę silnika i zwiększa jego żywotność.

Dlaczego ważne jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego?

Każda konstrukcja silnika ma swoje własne cechy, a zatem również specyficzne wymagania dotyczące oleju silnikowego. Nadmierne zużycie i zmniejszona wydajność mogą wystąpić, jeśli używany jest olej o parametrach wykraczających poza wymagane wartości. Stosowanie oleju o niewłaściwej lepkości może mieć wpływ na rozrząd układów zmiennych faz rozrządu lub prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa z powodu niższej wydajności silnika.

Z tego powodu, wybierając olej silnikowy, należy koniecznie zwrócić uwagę na aprobatę producenta dla swojego pojazdu. Ponieważ tylko olej zatwierdzony przez producenta gwarantuje optymalne działanie, pełną ochronę i wydajność silnika, a jednocześnie zapewnia, że ​​elementy układu emisji, takie jak katalizatory i filtry cząstek stałych, mogą działać bez utraty wydajności.

Zalecamy stosować wysokiej jakości oleje silnikowe. Zapewniają one optymalną pracę zarówno podczas zimnego rozruchu, jak i przy maksymalnych temperaturach roboczych. W odpowiedzi na stale rosnące wymagania nowoczesnych silników i czasami bardzo długie okresy między wymianami oleju stale rozwijamy naszą ofertę olejów silnikowych Liqui Moly. Co więcej, stosowanie oleju wysokiej jakości może również pomóc w dalszym zmniejszeniu tarcia wewnętrznego, maksymalizując jednocześnie osiągi i efektywność. Nowoczesne oleje zmniejszają zużycie paliwa, a co za tym idzie, także związaną z tym emisję zanieczyszczeń, co jest ważnym aspektem codziennego użytkowania samochodu. Zachęcamy do skorzystania z katalogu doboru oleju, dzięki niemu w łatwy sposób znajdziesz odpowiedni olej do Twojego auta.

Katalog doboru oleju – kroki wyboru

Krok 1. Wybierz rodzaj pojazdu – domyślnie wybrany jest samochód osobowy.
Krok 2. Wybierz z listy markę pojazdu
Krok 3. Wybierz konkretny model Twojego auta
Krok 4. Wybierz dokładną konfigurację auta – zwróć uwagę na silnik i rocznik auta.

I to wszystko po wyborze dokładnej konfiguracji auta, katalog pokaże oleje silnikowe, które można zastosować w wybranej konfiguracji auta.