Syntetyk czy minerał?

Z tematem baz olejowych związanych jest wiele mitów. Naszym zdaniem nie powinno tu być miejsca na dowolną interpretację, ponieważ to właśnie baza w dużym stopniu determinuje właściwości oleju i od niej zależy właściwości smarne i szybkość starzenia środka smarnego.

Oleje mineralne

Wbrew obiegowym opiniom oleje mineralne mają dobre właściwości smarne i doskonale przylegają do metalu dzięki czemu niechętnie spływają do miski olejowej po wyłączeniu silnika. Niestety w wysokiej temperaturze bardzo szybko ulegają utlenieniu i tracą swoje parametry. Co gorsza, olej mineralny szybko ulega zakwaszeniu i wręcz sprzyja rozwoju korozji. W związku z tym faktem, oleje mineralne mogą być stosowane w starszych silnikach, gdzie koszt wymiany oleju i jego dolewek nie może być wysoki.

Oleje syntetyczne

Prawdziwe syntetyki oparte są tzw. bazę PAO, czyli polialfaolefiny. Taka baza tworzona jest z benzyny lub gazu, a nie z samej ropy naftowej. Oleje oparte o tą technologię są najbardziej odporne na starzenie i utlenianie i mają najlepsze właściwości smarne. Oczywiście mają i wady. Jedną jest słaba zdolność mieszania z dodatkami, druga wysoka cena a trzecia to słaba przyczepność. Taka technologia jest bardzo droga, a na rynku jest bardzo mało olejów w pełni syntetycznych. Polskie prawo zezwala na nadinterpretację i nazywanie olejów z grupy III, a więc produktów wytworzonych przez proces hydrokrakingu olejami syntetycznymi. Pełne syntetyki najlepiej stosować w sporcie i w samochodach po modyfikacjach mechanicznych. Oczywiście w naszej ofercie nie brakuje takich olejów.

Oleje hydrokrakowane

Oprócz tradycyjnego podziału należy wyróżnić oleje oparte o technologię hydrokrakingu. Tworzenie takich baz polega na oddziaływaniu wysoką temperaturą i wodorem pod dużym ciśnieniem na oleje powstałe w wyniku rafinacji ropy naftowej. Właściwości tych baz są bardzo dobre i często prawie dorównują olejom syntetycznym. Taka baza wymieszana z bazą PAO tworzy olej niemal idealny. Oleje HC z dużą zawartością bazy PAO mają dobre właściwości smarne lepszą mieszalność z dodatkami i lepszą przyczepność do metalowych elementów. Tych olejów warto używać na co dzień jako, że to z reguły to właśnie one mają najnowsze aprobaty. Na koniec warto dodać, że nie ma jednej doskonałej recepty na olej. Najważniejsze jest, aby wybierać produkty stworzone z dobrych receptur i właściwych surowców. Kluczowe jest jednak to aby producent zapewniał jakość i powtarzalność produkcji. Dlatego jak chcesz kupić DOBRY olej, wejdź tu.
Kliknij i kup DOBRY olej!